Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników

26 czerwca 2003 | Prawo | RK

Rzeczpospolita Czytelników

Kupujemy mieszkanie

Jak uniknąć zawarcia z deweloperem, spółdzielnią mieszkaniową lub pośrednikiem w handlu nieruchomościami niekorzystnej umowy zakupu mieszkania oraz na co zwracać uwagę przy jego kupnie - to tematy wczorajszego dyżuru telefonicznego. Na pytania czytelników odpowiadali: Magdalena Brzozowska, naczelnik Wydziału Mediów i Infrastruktury w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, oraz mec. Tomasz Zasacki, wspólnik w kancelarii prawnej "Wardyński i Wspólnicy".

W prasie znalazłam ciekawą ofertę sprzedaży mieszkania na odrębną własność. Z właścicielem tego lokalu (jest to osoba fizyczna) umówiłam się na jego oglądanie. O co powinnam przede wszystkim zapytać?

Od właściciela mieszkania trzeba zażądać dokumentów o stanie prawnym tego lokalu. Skoro jest to lokal o statusie odrębnej nieruchomości, oznacza to, że musi mieć założoną księgę wieczystą, a jego właściciel powinien być do niej wpisany. Dokumentem, jakiego powinno się przede wszystkim zażądać, jest więc wypis z księgi wieczystej. Z tego wypisu będzie wynikało czy:

1. osoba, która sprzedaje mieszkanie, jest jego właścicielem,

2. mieszkanie jest obciążone hipoteką, bo jego właściciel zaciągnął kredyt,

3. lokal jest obciążony prawami osób trzecich, na przykład prawem dożywocia, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2958

Spis treści
Zamów abonament