Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz starsi, ale lepiej wykształceni

26 czerwca 2003 | Publicystyka, Opinie | MS

Rozmowa o Polakach z prof. Edmundem Wnukiem-Lipińskim, socjologiem

Coraz starsi, ale lepiej wykształceni

Kiedy przeprowadzano spis powszechny, mówiono, że jego wyniki pozwolą nam dowiedzieć się, jacy jesteśmy, że będzie to coś w rodzaju fotografii polskiego społeczeństwa u progu XXI wieku. Jak wypadamy na tej fotografii? Jacy jesteśmy?

PROF. EDMUND WNUK-LIPIŃSKI: Na szczegółowe analizy jeszcze za wcześnie, teraz można powiedzieć: jesteśmy coraz starsi, coraz lepiej wykształceni. Jesteśmy w znacznie większym stopniu niż przed kilkunastu laty społeczeństwem miejskim. I w coraz bardziej swobodnie traktujemy tradycyjną obyczajowość. To najbardziej widoczne zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w polskim społeczeństwie.

Od czternastu lat trwa w Polsce transformacja, nie tylko polityczna, ale i ekonomiczna, i społeczna. Czy zjawiska, o których mówimy, pojawiły się w ostatnich kilkunastu latach, czy może sięgają czasów PRL?

Na pewno starsze niż nasza demokracja są tendencje demograficzne. Z punktu widzenia demografii 14 lat to krótki epizod, starzenie się społeczeństwa jest zaś już w Polsce faktem. Również w sferze obyczajowej i strukturze społecznej zmiany były widoczne wcześniej, ale po 1989 roku nastąpiło ich przyspieszenie. Natomiast podwojenie się liczby ludzi z wyższym wykształceniem to niewątpliwy sukces lat 90....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2958

Spis treści
Zamów abonament