Dom po nowemu
Dom po nowemu
11 lipca chodzi w życie nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym . Jakich zmian może się spodziewać właściciel działki budowlanej, który chce postawić na niej dom jednorodzinny?
ZYGMUNT NIEWIADOMSKI: Zmiany będą, i to duże. A jakie, to zależy od położenia działki. Inna będzie sytuacja, gdy dany obszar ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a inna, gdy go nie ma.
Załóżmy, że plan jest i działka znajduje się na terenie przeznaczonym w planie pod budownictwo jednorodzinne. Inwestor nie musi - jak obecnie - zwracać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, tylko od razu występuje do starosty lub gminy o pozwolenie na budowę. Ta ostatnia będzie jednak wydawać pozwolenia tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia 2004 r. prawo to będzie przysługiwać wyłącznie starostom.
Warunki zabudowy nie będą potrzebne, bo nowe miejscowe plany mają być bardziej szczegółowe - określą zarówno wysokość, jak i gabaryty budynków na danym terenie. Będą sporządzone w bardzo małej skali, z reguły 1:1000, z wyjątkiem planu obszaru do zalesienia lub zakazu zabudowy (1:5000). W sytuacjach szczególnych możliwe jest sporządzenie planu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta