Vademecum Rzeczpospolitej: Polski VAT - unijne dyrektywy: Odpowiedzi na pytania dotyczące VI dyrektywy
Roman Namysłowski, doradca podatkowy w zespole VAT w spółce Ernst & Young
GDZIE TRZEBA BĘDZIE PŁACIĆ
Co dla polskiego podatnika oznacza wprowadzenie szczególnych zasad dotyczących miejsca powstania obowiązku podatkowego?
Przepisy z tego zakresu mają kluczowe znaczenie przy transakcjach międzynarodowych, gdyż pozwalają określić kraj, w którym powinien zostać zapłacony VAT. Szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego podatnika są zasady dotyczące usług niematerialnych. Z art. 9 VI dyrektywy wynika, że podstawową regułą jest opodatkowanie usług w miejscu siedziby usługodawcy. Jednak dla pewnych usług o charakterze niematerialnym (np. finansowe, księgowe, reklamowe, konsultingowe) miejscem powstania obowiązku podatkowego jest kraj siedziby usługobiorcy. Przykładowo usługi świadczone przez kancelarię prawną dla firmy włoskiej będą opodatkowane we Włoszech. Nie oznacza to oczywiście, że kancelaria będzie musiała rejestrować się dla potrzeb VAT we Włoszech tylko po to, żeby odprowadzić VAT od tej transakcji. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty VAT będzie bowiem beneficjent usługi, czyli podmiot włoski.
Obecnie, na gruncie aktualnych polskich przepisów, w odniesieniu do większości usług niematerialnych (z wyjątkiem obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta