Nasze wspólne dobro
Nasze wspólne dobro
RYS. ROCH FOROWICZ
WALERIA SZCZUKA-SKARŻYŃSKA
Prawo ochrony środowiska rozróżnia szkodę jako uszczerbek w rozumieniu prawa cywilnego i szkodę w środowisku.
W rozumieniu prawa cywilnego zupełnie wyjątkowo szkodę można naprawić poprzez zlikwidowanie szkody w środowisku, m.in. dlatego, że zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód podziemnych często nie zalicza się do uszczerbku w mieniu lub na osobie. Tradycyjne instrumentarium prawa cywilnego zawodzi szczególnie wówczas, gdy uszczerbku doznaje środowisko jako dobro wspólne, a więc np. wybrzeże morskie, jezioro czy obszar chroniony.
Obok szkody w rozumieniu prawa cywilnego pojawia się zatem kategoria uszczerbku, którego naprawienia dochodzą organa ochrony środowiska. Reżim odpowiedzialności administracyjnej z tytułu wyrządzenia szkody w środowisku zawarty jest, w obecnym stanie prawnym, między innymi w przepisach ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (p.o.ś.) (Dz.U. nr 62, poz. 627) oraz ustawy z 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (ustawa wprowadzająca) (Dz.U. nr 100, poz. 1085). Pomijając wiele wątpliwości teoretycznych, najistotniejszą cechą tego reżimu wydaje się jego względna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta