Przekształcenie nie dla wszystkich
Osoba prowadząca indywidualnie działalność gospodarczą nie ma za dużo możliwości zmiany formy działania
Przekształcenie nie dla wszystkich
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Wraz z rozwojem działalności gospodarczej powstaje niekiedy potrzeba przekształcenia jej formy prawnej. Obowiązujące przepisy tę potrzebę uwzględniają, pozwalając m.in. na swobodne przekształcanie spółek handlowych. Nie do pozazdroszczenia jest natomiast sytuacja osób fizycznych, które chciałyby zamienić swoją indywidualną działalność w jednoosobową spółkę kapitałową, np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Tu przepisy w ogóle nie przewidują możliwości przekształcenia.
Czytelnicy DOBREJ FIRMY coraz częściej pytają, czy nie byłyby wskazane odpowiednie zmiany w przepisach. - Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Nie wiadomo, jaka ustawa miałaby regulować takie przekształcenie - mówi prof. Hanna Litwińczuk. - Poza tym, nawet w tych przypadkach, kiedy jest możliwe przekształcenie (np. spółki cywilnej lub osobowej w kapitałową), podatnicy i tak często nie wybierają tej drogi, lecz preferują metodę aportową, a dla uniknięcia konsekwencji z art. 6a ustawy o VAT najpierw wnoszą aport, a następnie rozwiązują poprzednią spółkę - zauważa prof. Litwińczuk.
Problemu spójności przepisów dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta