Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skazani na filantropię

19 sierpnia 2003 | Prawo | RK
źródło: Nieznane

Spółdzielnie mieszkaniowe: sąsiad płaci za sąsiada, choć wcale się na to nie godził

Skazani na filantropię

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Z miesiąca na miesiąc przybywa spółdzielców, których nie stać na opłacenie mieszkania. Spółdzielnie chwytają się więc różnych sposobów, by zdobyć pieniądze. Niektóre podnoszą opłaty za mieszkanie, inne proponują odpracowanie długu.

W Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na 26 tys. lokali zadłużonych jest 9 tys., z tego 984 mieszkania mają dług ponadpółroczny. W Energetyce na 18,5 tys. lokali zadłużenie ma 8 tys. 612 mieszkań, z tego 80 proc. mieszkań ma dług 3-miesięczny, a reszta - powyżej 3 miesięcy. W rzeszowskiej SM "Budowlanych" (385 lokali) nie płaci natomiast stale 45 - 50 spółdzielców, z czego 10 - 15 osób zalega dłużej niż 3 miesiące. Do Bloku w Poznaniu należy 1200 mieszkań, z tego 14 lokali ma zaległości 3-miesięczne, 12 mieszkań - 4-miesięczne, 10 - 5-miesięczne, a za 21 lokali nie płacono już od ponad 6 miesięcy.

RENATA KRUPA-DĄBROWSKA

Wiele spółdzielni podnosi opłaty za używanie mieszkania, bo coraz więcej spółdzielców nie płaci ich regularnie. Zdaniem jednych takie podwyżki naruszają przepisy, inni uważają, że mieszczą się w granicach prawa.

- W bloku na klatce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3003

Spis treści
Zamów abonament