Kosztowne spaliny
Jak wyliczyć opłatę za wprowadzanie gazów i pyłów do atmosfery
Kosztowne spaliny
Coraz więcej przedsiębiorców musi rozliczać się nie tylko z fiskusem i gminą, ale także z urzędem marszałkowskim. Tam właśnie trzeba płacić za korzystanie ze środowiska. Środowiskowe daniny nie ograniczają się do opłaty produktowej, o której wielokrotnie pisaliśmy na łamach DOBREJ FIRMY. Dotyczą także opłat za emisję gazów i pyłów do atmosfery, pobór wód, odprowadzanie ścieków czy składowanie odpadów.
Podczas niedawnego dyżuru z inspektorem ochrony środowiska wielu czytelników pytało o sposoby obliczania opłat środowiskowych. Kłopoty z rozliczeniami mają nie tylko duże zakłady, ale także małe firmy dysponujące samochodami osobowymi czy piecami o niewielkiej mocy. Dzisiaj, korzystając z przykładów przygotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, przedstawiamy sposoby wyliczenia wysokości opłat za wprowadzane do powietrza gazy i pyły. Za tydzień napiszemy o opłatach za pobór wód i za ścieki.
Jeśli chodzi o opłaty środowiskowe, to zgodnie z art. 284 prawa ochrony środowiska przedsiębiorcy muszą sami ustalić wielkość należnej opłaty. Jej wysokość zależy od ilości i rodzaju substancji wprowadzanych do środowiska. Opłatę ustala się zgodnie ze stawkami, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta