Dziura nad Syberią
WMO alarmuje:
Dziura nad Syberią
Warstwa ozonowa w stratosferze, nad półkulą północną wrejonie zachodniej Syberii jest w tym roku cieńsza niż kiedykolwiek -- oświadczyli eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) . Najnowsze dane wskazują, że nigdy -- od czasu rozpoczęcia pomiarów, tj. od 35 lat -- spadek ozonu nie był aż tak alarmujący.
Ozon zanika nie tylko nad Syberią, Antarktydą, ale również nad niższymi szerokościami geograficznymi na obu półkulach. Zjawisko to jest notowane od kilku lat.
I lość promieniowania ultrafioletowego, wyłapywanego w normalnych warunkach przez "płaszcz ozonowy" Ziemi, zwiększyła się na tych obszarach blisko dwukrotnie, co może prowadzić do szybkiego wzrostu zachorowań na raka skóry, uszkodzeń lub utraty wzroku. I nie tylko. Naukowcy twierdzą, że zmniejszenie warstwy ochronnej z ozonu może mieć -- a wielu przypadkach już takie skutki zauważono -- szkodliwy wpływ na zwierzęta, organizmy morskie, w tym ryby, oraz wegetację roślin uprawnych. Zwiększony poziom promieniowania nadfioletowego wpłynie również niekorzystnie na przemianę materii, zmiany genetyczne, na klimat zmieniający warunki życia na Ziemi. -- Jeżeli rzeczy pójdą "w złym kierunku", może to stanowić zagrożenie większe nawet niż straszna, groźna i, jak dotychczas, nieuleczalna, choroba AIDS --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta