Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za politykę płacą producenci i konsumenci

24 lutego 1995 | Ekonomia | JS

Czy maksymalizacja cen zbóż służy rolnictwu

Za politykę płacą producenci i konsumenci

W programie Redakcji Rolnej TVP pt. "Tydzień" premier Waldemar Pawlak stwierdził, że maksymalizacja cen zbóż była świadomie realizowanym celem polityki rolnej prowadzonej przez jego rząd. Można przypuszczać, że również celowo były stosowane narzędzia polityki rolnej oraz sposób prowadzenia interwencji na rynku rolnym, wiodące do wzrostu cen zbóż.

Czy rzeczywiście taka polityka służy rolnictwu, a zwłaszcza drobnym producentom, którzy przeważają w naszym rolnictwie? Czy służy ona dużym producentom, wyspecjalizowanym w produkcji drobiarskiej lub żywca wieprzowego, na których powinno nam szczególnie zależeć, jeśli poważnie myślimy o szansach sprostania konkurencji międzynarodowej w warunkach liberalizacji międzynardowego handlu żywnością? W rozważaniach nad skutecznością realizowanej polityki uwzględniać należy fakt, że zboże w niewielkim stopniu jest produktem finalnym, sprzedawanym na rynku. Częściej jest środkiem produkcji wykorzystywanym przede wszystkim w chowie zwierząt. Ponad 60 proc. zbóż wykorzystywanych jest jako pasza.

Cena żywca a cena żyta

Ceny zbóż, będących podstawowym środkiem produkcji trzody chlewnej i drobiu, decydują więc o kosztach tej produkcji, a tym samym o jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 413

Spis treści
Zamów abonament