Rodzaje zleceń giełdowych
Notowania ciągłe
Rodzaje zleceń giełdowych
Zainteresowani giełdą warszawską znają zaledwie kilka rodzajów zleceń. Przede wszystkim klasyczne zlecenie bezpośrednie, formułujące wprost przedmiot zakupu lub sprzedaży (rodzaj i liczbę papierów wartościowych) oraz graniczne warunki cenowe i terminowe (zlecenie tylko na jedną sesję lub ważne przez dłuższy okres) . Na rynku papierów notowanych według metody jednolitego kursu dnia dopuszczone są jeszcze dwa rodzaje zleceń szczególnych.
Jednym jest zlecenie PKD (po kursie dnia) wyrażające intencję bezwarunkowego kupna lub sprzedaży. Pozornie bez limitu cenowego oznacza ono dyspozycję sprzedaży po cenie teoretycznie nawet zerowej, a kupna po cenie choćby nieskończenie wysokiej, choć oczywiście zlecenia te będą zrealizowane po cenach korzystniejszych. Odpowiednio też do ceny oraz do ilości, wpływa ono na ustalenie kursu. Zlecenia PKD kupna windują kurs w górę, a zlecenia PKD sprzedaży ściągają go w dół. Masowo używane w pewnych okresach potęgowały tendencje hossy lub bessy i dlatego spotykają się niekiedy z krytyką obserwatorów giełdy.
Drugim jest zlecenie WAN (wszystko albo nic) wyrażające wyraźne zastrzeżenie braku zgody na częściową rywalizację. Zlecenia tego typu mogą mieć niebezpieczne znaczenie w przypadku słabej płynności papieru oraz w warunkach silnej nierównowagi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta