Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia w wersji kowbojskiej

24 lutego 1995 | Gazeta | WA

Historia w wersji kowbojskiej

Wojciech Adamiecki

Zazdroszczę Peterowi Schweizerowi. Wiele tęgich głów w Ameryce i w Europie zajmuje się od lat badaniem procesów gospodarczych, społecznych, politycznych, które doprowadziły do rozpadu imperium sowieckiego; bada się przeobrażenia sposobu myślenia i działania politycznych elit Zachodu w konfrontacji z "imperium zła". Wiadomo, że są to procesy długie, skomplikowane, a finał (na razie) nie całkiem przesądzony, jakkolwiek komunizm upadł.

Fragmentem tych tektonicznych przeobrażeń był fenomen Polski -- "Solidarność" jako związek zawodowy i ruch społeczny. Zachodni publicyści, historycy, politolodzy, socjologowie zafascynowani tym zjawiskiem zaczęli zjeżdżać do Polski, żeby zrozumieć, jak to wszystko się działo, jak "Solidarność" powstała i jak przetrwała całą dekadę represji?

Peter Schweizer nie ma w tych sprawach najmniejszych wątpliwości. Wie, w jaki sposób i dzięki czemu zapadł się dotychczasowy świat komunizmu i zimnej wojny. Jest zapewne przekonany, iż wszystko udało mu się wyjaśnić w książce "Victory" ("Zwycięstwo") . Odpowiedź jest, według Schweizera, prosta. Siłą sprawczą tych zjawisk była przede wszystkim Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych -- CIA. Ściślej biorąc, jej szef w latach osiemdziesiątych, William (Bill)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 413

Spis treści
Zamów abonament