Po śmierci najemcy
Prawo mieszkaniowe
Po śmierci najemcy
Zygmunt Bidziński
Problematyka wstąpienia w prawa zmarłego najemcy wymaga odrębnego omówienia, aczkolwiek prawo mieszkaniowe ( w skrócie: pr. m. ) poświęca temu zagadnieniu tylko jeden przepis (art. 8) . Otóż osoby bliskie najemcy, które wspólnie z nim mieszkały aż do chwili jego śmierci, wstępują w jego stosunek najmu, czyli kontynuują ten stosunek w takim zakresie i na takich samych jak on warunkach. Jeżeli zatem był to najem za czynszem regulowanym i oni nadal taki czynsz będą płacili, jeżeli dla zmarłego najemcy lokal był mieszkaniem socjalnym -- i dla nich takim pozostanie itp.
Zagadnienie wstąpienia w prawa zmarłego najemcy jest bardzo istotne, i to tak dla wynajmujących jak i dla najemców. Ci pierwsi od dawna domagają się zniesienia instytucji wstąpienia w stosunek najmu, słusznie ze swojego punktu widzenia argumentując, że tracą możliwość decydowania o wynajmowanym mieszkaniu na całe lata, bo najczęściej kolejno po zmarłym najemcy jego bliscy stosunek najmu kontynuują. Ci drudzy optują za utrzymaniem tej instytucji prawnej, znów ze swojego punktu widzenia zasadnie podnosząc, że w dobie wielkich braków i trudności mieszkaniowych nie można pozbawiać prawa do mieszkania bliskich i skazywać ich na eksmisję, niekoniecznie nawet z prawem do mieszkania socjalnego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta