Kłopoty z bohaterami
Kłopoty z bohaterami
Anna Paciorek
Kiedy w 1979 roku poproszono uczniów, by wymienili pięciu Polaków najbardziej zasłużonych dla naszego kraju, to u licealistów wygrał Tadeusz Kościuszko przed Józefem Piłsudskim i Mikołajem Kopernikiem. Na szesnastym miejscu uplasował się Edward Gierek, a na dwudziestym dziewiątym Piotr Jaroszewicz. Zaś u ośmioklasistów zdecydowanie prowadził Gierek przed Kościuszką i Kopernikiem, a Jaroszewicz był lepszy od Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego oraz Chopina (J. Gęsicki "Opinie i poglądy uczniów dotyczące patriotyzmu", W-wa 1981 r. ).
Sądzić należy, że zwłaszcza młodsi uczniowie sami tego nie wymyślili i hierarchię osób w znacznym stopniu zawdzięczali szkole. Jednak okazało się, że wychowywanie uczniów przez wzorce osobowe, sławne postaci jest, zwłaszcza w okresach przełomu, dość ryzykowne, gdy ukradkiem lub jawnie trzeba się rozstawać z dawnymi bohaterami, strąconymi nagle z piedestału. A efektem tych przewartościowań jest, jak wykazują badania socjologiczne, fakt, iż współczesna młodzież odwraca się od wszelkich autorytetów. I nawet tak popularna postać jak papież Jan Paweł II, mimo że nadal zajmuje pierwsze miejsce, jest autorytetem dla coraz mniejszej grupy młodzieży (według badań CBOS przeprowadzonych wśród uczniów ostatnich klas szkół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta