Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy do euro?

22 sierpnia 2003 | Ekonomia | MK

JAK TO WIDZĄ

Kiedy do euro?

MACIEJ KRZAK

Przystąpienie Polski do strefy euro uważa się w Polsce za zwieńczenie procesu integracji europejskiej. Do podstawowych korzyści z tym związanych należy przejrzystość cen, która wymusi większą konkurencję, a dzięki wzmożonemu współzawodnictwu firm ceny będą niższe i powinny rosnąć wolniej (ceteris paribus). Już teraz ponad 60 proc. polskiej wymiany dóbr i usług przypada na kraje strefy euro.

Po przyjęciu euro nastąpi spadek kosztów transakcyjnych (przeliczeń), w tym kosztów zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym, bo odpadną skutki wahań kursowych. Pewniejszy zatem stanie się rachunek ekonomiczny, co powinno szerszym strumieniem skierować do nas inwestycje bezpośrednie i jeszcze bardziej pobudzić handel zagraniczny z krajami Eurolandu. Poza tym zniknie ryzyko, że napływ kapitału wywoła nadmierne umocnienie złotego, które mogłoby doprowadzić do dużego deficytu na rachunku bieżącym, a to z kolei mogłoby spowodować kryzys walutowy. Ogólnie ujmując, zmaleje wtedy ryzyko makroekonomiczne, gdyż Polska stanie się częścią wielkiego obszaru walutowego. Ewentualny kryzys walutowy może dotknąć cały ten region, ale jest on ostoją stabilności w świecie, więc takie ryzyko praktycznie nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3006

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament