Dostawa i nabycie zamiast eksportu i importu
Polskie podatki przed akcesją
Dostawa i nabycie zamiast eksportu i importu
W Unii Europejskiej polskich podatników VAT czeka diametralna zmiana zasad traktowania transakcji towarowych dokonywanych między państwami członkowskimi.
W obowiązującym stanie prawnym wywóz towaru za granicę stanowi eksport, wobec którego stosuje się zerową stawkę VAT. Natomiast przy przywozie towarów do Polski w grę wchodzi import. Po 1 maja 2004 r. oba te pojęcia będą dotyczyły jedynie transakcji z tzw. państwami trzecimi, czyli niebędącymi członkami UE.
Sprzedaż w ramach Unii stanie się tzw. wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, zakup zaś wewnątrzwspólnotowym nabyciem - wyjaśnia Grażyna Młynarczyk-Borecka, menedżer w spółce doradztwa podatkowego Ernst & Young.
System stale przejściowy
Owo nabycie i dostawa opierają się na tzw. systemie przejściowym, wprowadzonym do przepisów unijnych od 1 stycznia 1993 r., kiedy zniesiono granice celne między państwami członkowskimi. Taki stan trwa do dziś, a przyjęcie do Wspólnoty nowych państw nie pomoże w jego przekształceniu w zasady docelowe. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta