Można dzielić po połowie; Dłuższa chwila oddechu
- Można dzielić po połowie - Pracodawcy wciąż mają kłopoty z ustaleniem urlopu w pierwszej pracy
- Dłuższa chwila oddechu - Pozwolenia zintegrowane
Pracodawcy wciąż mają kłopoty z ustaleniem urlopu w pierwszej pracy
Można dzielić po połowie
Mimo że sezon wakacyjny już minął, wielu pracodawców wciąż ma problemy z ustaleniem wymiaru urlopów wypoczynkowych swoich pracowników, szczególnie tych, którzy dopiero niedawno rozpoczęli u nich pracę zawodową.
- Podjęłam 5 marca br. pierwszą pracę po ukończeniu studiów. Mam umowę terminową do końca roku. Dział kadr firmy ma problem z prawidłowym ustaleniem mojego wymiaru urlopu. Przysługuje mi 10 dni po połowie roku, czyli od 8 września, a co z resztą przepracowanego okresu? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Znowelizowany kodeks pracy idzie na rękę pracownikom podejmującym pierwszą w życiu pracę zawodową. Może on z upływem 6 miesięcy pracy wystąpić o urlop, ale tylko w połowie przysługującego mu wymiaru po całym roku zatrudnienia. Urlop udzielony z upływem 6 miesięcy zatrudnienia jest traktowany jako zaliczka na poczet pierwszego urlopu przysługującego po roku pracy. Pracownik musi więc na urlop zasłużyć - ma do niego prawo "z dołu" po pół roku pracy, a jego wymiar wynosi połowę wymiaru przysługującego mu po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta