Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez międzynarodowej solidarności

09 września 2003 | Publicystyka, Opinie | ZN

Angażując się w Iraku, zaniedbujemy dwa zasadnicze cele, jakie powinny przyświecać naszej polityce zagranicznej

Bez międzynarodowej solidarności

Na atak terrorystyczny 11 września 2001 roku mieszkańcy Europy i państw demokratycznych całego świata zareagowali jednoznacznym wyrażeniem współczucia i poparcia politycznego dla Stanów Zjednoczonych.

U podłoża tej reakcji leżała, zwłaszcza w Europie, pamięć o doświadczeniach przeszłości. Wiemy, jak to boli, kiedy giną niewinni ludzie. Taka pamięć o łączącym nas cierpieniu jest chyba najsilniejszym bodźcem ludzkiej solidarności. W pierwszej chwili nie uświadomiliśmy sobie zapewne, że Amerykanie przeżywają to inaczej. Żyli przecież w poczuciu bezpieczeństwa zapewnianego przez własną potęgę. Zadany cios był więc dla nich zaskoczeniem, nawet upokorzeniem. To z kolei wywołało chęć odwetu. Nastąpiło wezbranie poczucia nie solidarności, lecz inności, nawet wyjątkowości.

Pięć błędów Busha

Odmienność reakcji była naturalna i zrozumiała. Nie musiała jednak wcale wyrazić się w posunięciach politycznych, które wyolbrzymiły różnice i wytworzyły niebywały wcześniej dystans między postawami Amerykanów i reszty świata. Stało się tak w wyniku decyzji podjętych przez rząd prezydenta George'a W. Busha. Można je ująć w pięć punktów.

1. Postanowiono podkreślić, że Stany Zjednoczone zajmują w świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3021

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament