Wleczemy się do Europy
Wleczemy się do Europy
Gdy w Europie Wschodniej upadł komunizm, nowi demokratyczni przywódcy jednogłośnie uznali jak najszybsze przystąpienie do Unii Europejskiej za najważniejszy cel, a większość ich współobywateli entuzjastycznie podchwyciła hasło "powrotu do Europy". Natomiast dziś, gdy tylko osiem miesięcy dzieli nas od chwili, kiedy marzenie formalnie się ziści, w Europie Wschodniej mnożą się wątpliwości co do dobrodziejstw, płynących z członkostwa w UE. Co się stało?
Dla nowych demokratycznych państw wschodnioeuropejskich przynależność do UE ma pięć podstawowych wymiarów: historyczny symbolizm, bezpieczeństwo, dobrobyt, polityczna stabilność i gwarancje praworządności. W ciągu ostatnich czternastu lat kolejno dominowały kolejne wymiary, przy czym z każdym wschodnia i zachodnia Europa wiąże odmienne oczekiwania.
Historyczną symbolikę UE zawsze odbierano silniej we wschodniej niż w zachodniej Europie. Narody Europy Wschodniej w akcesji widziały potwierdzenie historycznych więzi z Zachodem i kolejny krok, oddalający je od radzieckiego panowania, natomiast UE niepilno było do spełnienia tych oczekiwań.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta