Fatalne skutki zaniedbania wpisu
Fatalne skutki zaniedbania wpisu
IZABELA LEWANDOWSKA
Spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania albo lokalu użytkowego może być wpisane do księgi wieczystej, ale nie musi. Jeśli jest, rodzi to poważne konsekwencje - sprzedaż czy darowizna takiego lokum może dojść do skutku tylko pod warunkiem wpisania nabywcy do księgi. Jeśli nabywca nie został wpisany, to nie uzyskał formalnie prawa do lokalu i nadal należy ono do poprzednika.
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 23 lipca 2003 r. Wyjaśniono w niej prawne wątpliwości dotyczące sprawy małżonków Adama i Aliny K. oraz Tadeusza K. Jednakże płynie z niej nauka dla wszystkich, którzy kupili od poprzedników prawa do lokali z założoną już księgą wieczystą i nie dopełnili ważnej formalności wpisu. Choć do uchwały miało zastosowanie stare prawo spółdzielcze z 1982 r., to odnieść ją można także do obowiązującej ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Unormowania, które dotyczą warunków zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, znalazły się także w nowej ustawie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta