Chcesz odzyskać wcześniej, zapłać wszystko
Zwrot różnicy VAT
Chcesz odzyskać wcześniej, zapłać wszystko
Wymóg zapłacenia należności wynikających z faktur zakupu przy ubieganiu się o zwrot bezpośredni nadwyżki VAT naliczonego nad należnym wprowadzono do ustawy o VAT w październiku ubiegłego roku. Sposób wyliczenia różnicy podatku do zwrotu jest teraz tak skomplikowany, że - jak wynika z pytań kierowanych do naszej redakcji - podatnicy nie zawsze są w stanie samodzielnie się z tym uporać.
Jaka powinna być zależność między kwotą zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazaną w deklaracji VAT-7 w poz. 64 (składa się na nią zarówno różnica VAT naliczonego z miesiąca bieżącego, jak i kwota z przeniesienia z miesięcy poprzednich, która ze względu na ograniczenie wynikające z art. 21 ust. 4 nie została nam jeszcze zwrócona) a zapłaconymi należnościami wynikającymi z faktur i zapłaconym VAT z dokumentów SAD potwierdzających zakupy towarów niebędących naszymi środkami trwałymi? Urząd skarbowy odmawia nam zwrotu różnicy podatku naliczonego w ciągu 25 dni, twierdząc, iż powinniśmy zapłacić wszystkie należności wynikające z faktur zakupu towarów i usług, a nie tylko te wykazane w pozycji 64 deklaracji VAT. Podatek naliczony, który nie miał pokrycia w zapłaconych fakturach, ujęliśmy w pozycji 65 jako kwotę do przeniesienia na następny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta