Ochrona socjalna kosztem wzrostu
- Polska w roli mocarstwa regionalnego
Podczas forum w Krynicy, które zgromadziło elitę gospodarczo-polityczną z Polski "nowa Europa" nie zawahała się dać gospodarczej lekcji "starej Europie" - pisze specjalny wysłannik "Le Monde" Arnaud Leparmentier.
Oczywiście 10 krajów, które skorzystają z rozszerzenia Unii, wie, że ich gospodarka stanowi nie więcej niż 5 proc. PKB Europy 25 krajów, PKB przypadający na mieszkańca Europy Zachodniej jest 2,5 razy większy od ich PKB, a finanse publiczne nie są w lepszym stanie niż niektórych krajów założycielskich Unii. Ale właśnie dlatego, że są ubogie, że przychodzą z daleka, a ich problemy są marginalne w Europie, nie chcą popaść w paraliż, jaki nęka Zachód.
- Spójrzcie na Francję i Niemcy, a zobaczycie jak trudno dokonać tam pomniejszych zmian w instytucjach, czy podnieść wiek emerytalny - zaniepokoił się Jan Szomburg z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, który stwierdza za to, że Polska i kraje kandydackie mają instytucje o dużej elastyczności.
Francuzi mogą uczyć się od Polaków...
Były węgierski minister finansów i przedstawiciel Banku Światowego Lajos...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta