Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pradzieje pod wodą

12 września 2003 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologia Czego strzegły średniowieczne chrześcijańskie twierdze przy czwartej katarakcie Nilu

Pradzieje pod wodą

KRZYSZTOF KOWALSKI

Ruszyła budowa tamy na Nilu w Sudanie. W roku 2008 spiętrzone wody zaleją bezpowrotnie bezcenne zabytki archeologiczne. W międzynarodowej akcji ratowniczej uczestniczą Polacy.

Dr Bogdan Żurawski, Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie

Umowa, na podstawie której będziemy prowadzili badania w Sudanie, gwarantuje nam otrzymanie wielu zabytków, w zasadzie wszystkiego, czego sobie zażyczymy, ale stanie się tak wtedy, gdy badania będą prowadzone za polskie pieniądze. Nie potrzeba ich aż tak wiele, rocznie są to koszty rzędu 20 000 dolarów; niestety, z tym też jest problem. A przecież okazja taka prawdopodobnie powtórzy się nieprędko albo nigdy. Przede wszystkim należy się spodziewać zmian w ustawodawstwie wielu krajów, pozyskiwanie w taki sposób zabytków przestanie wchodzić w rachubę. Po kampanii w Faras Polska wzbogaciła się o fantastyczną kolekcję malowideł, ceramiki, fragmentów architektonicznych - kolumny, kapitele, posągi. Teraz mamy widoki na coś podobnego, zresztą pierwsze skrzynie z nubijskimi zabytkami już są w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3024

Spis treści
Zamów abonament