Ład czy dyktat korporacyjny
Umiejscowienie niezależnych członków rady w polskim systemie nadzoru korporacyjnego
Ład czy dyktat korporacyjny
RYS. JACEK FRANKOWSKI
RAPORT WINTERA
Raport grupy ekspertów kierowanej przez prof. Jaapa Wintera i powołanej przez Komisję Europejską we wrześniu 2001 r. w celu opracowania rekomendacji dotyczącej kierunków reformy prawa spółek oraz corporate governance.
MACIEJ DZIERŻANOWSKI PIOTR TAMOWICZ
Wymaganie, aby rada nadzorcza spółki rodzinnej składała się co najmniej w połowie z członków niezależnych, może odstraszyć je od korzystania z publicznego rynku kapitałowego.
W "Rzeczpospolitej" z 1 sierpnia ukazał się bardzo ciekawy artykuł prof. Grzegorza Domańskiego poświęcony instytucji niezależnych członków rad nadzorczych, która usiłuje znaleźć sobie miejsce w systemie ładu korporacyjnego (corporate governance) polskich spółek publicznych. Temat warto rozwinąć i ukazać szerszej, bo jest u nas zupełnie nowy i rodzi w związku z tym dylematy, pytania i kontrowersje.
Autor uważa, że kwestię udziału niezależnych członków w radzie nadzorczej należy uregulować ustawowo. Tezę tę wywodzi m.in. z wniosków zawartych w raporcie tzw. komisji Wintera. Problem w tym, że w raporcie trudno doszukać się takich jednoznacznych rekomendacji. Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta