Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ład czy dyktat korporacyjny

12 września 2003 | Prawo | MD PT
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Umiejscowienie niezależnych członków rady w polskim systemie nadzoru korporacyjnego

Ład czy dyktat korporacyjny

RYS. JACEK FRANKOWSKI

RAPORT WINTERA

Raport grupy ekspertów kierowanej przez prof. Jaapa Wintera i powołanej przez Komisję Europejską we wrześniu 2001 r. w celu opracowania rekomendacji dotyczącej kierunków reformy prawa spółek oraz corporate governance.

MACIEJ DZIERŻANOWSKI PIOTR TAMOWICZ

Wymaganie, aby rada nadzorcza spółki rodzinnej składała się co najmniej w połowie z członków niezależnych, może odstraszyć je od korzystania z publicznego rynku kapitałowego.

W "Rzeczpospolitej" z 1 sierpnia ukazał się bardzo ciekawy artykuł prof. Grzegorza Domańskiego poświęcony instytucji niezależnych członków rad nadzorczych, która usiłuje znaleźć sobie miejsce w systemie ładu korporacyjnego (corporate governance) polskich spółek publicznych. Temat warto rozwinąć i ukazać szerszej, bo jest u nas zupełnie nowy i rodzi w związku z tym dylematy, pytania i kontrowersje.

Autor uważa, że kwestię udziału niezależnych członków w radzie nadzorczej należy uregulować ustawowo. Tezę tę wywodzi m.in. z wniosków zawartych w raporcie tzw. komisji Wintera. Problem w tym, że w raporcie trudno doszukać się takich jednoznacznych rekomendacji. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3024

Spis treści
Zamów abonament