Korzyści dla gospodarki
Rewolucja w amerykańskich firmach
Korzyści dla gospodarki
Dzięki zastosowaniu nowych technologii, metod zarządzania i strategii ekspansji zagranicznej, amerykańskie koncerny przemysłowe uzyskały najwyższą wydajność pracy na świecie, zwielokrotniły swój eksport i osiągnęły dominującą pozycję w gałęziach wykorzystujących najnowszą technologię. Jak jednak dowodzi przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Jerry Jasinowski, ta swoista rewolucja przyniosła korzyści nie tylko samym firmom, ale całej gospodarce amerykańskiej, którą charakteryzuje dziś wysoka dynamika wzrostu, niska inflacja i stosunkowo małe bezrobocie.
Podstawowym warunkiem zmiany w sposobie zarządzania firmą było, zdaniem J. Jasinowskiego, objęcie kierownictwa przedsiębiorstw przez ludzi dążących do ciągłych zmian i gotowych je przeprowadzić. Ci nowi managerowie skoncentrowali się jednak przede wszystkim na ograniczeniu kosztów funkcjonowania firmy poprzez wyodrębnienie z niej zasadniczej i najlepszej domeny działalności, a zrezygnowaniu z tych, które miały charakter poboczny. Następnie radykalnie zredukowali oni szczeble hierachii i odpowiednio do tego zrestrukturyzowali działalność spółek. Niektóre firmy skoncentrowały się natomiast na poprawieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta