Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak za króla Minosa

19 września 2003 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologia Na Krecie powstaje replika żaglowca z epoki brązu, protoplasty statków fenickich, greckich i rzymskich

Jak za króla Minosa

"To właśnie stąd, z terenów jałowej i ubogiej w naturalne surowce Krety, w II tysiącleciu p.n.e. zapuścili się żeglarze poza Cieśninę Messyńską. To właśnie oni już wtedy odwiedzali Hiszpanię, a nawet docierali do wybrzeży atlantyckich, poza Cieśniną Gibraltarską. Tam bowiem niektórzy badacze upatrują źródeł, z jakich czerpali duże ilości cyny, kruszcu, bez którego nie istniało żadne niemal narzędzie lub broń do czasu upowszechnienia żelaza (...)"

"Następujące niedługo po sobie wybuchy wulkanu na wyspie Thera (ok. 1500 p.n.e., obecnie wyspa nosi nazwą Santoryn - K. K.) praktycznie wybiły podzwonne dla kultury kreteńskiej, oznaczając nie tylko kres tej cywilizacji, lecz co ważniejsze, wyznaczając początek nowej epoce w dziejach całego obszaru śródziemnomorskiego - zaciętej rywalizacji o panowanie nad nim i jego morskimi szlakami".

Stanisław Ducin, "Sztuka nawigacji w starożytnej Grecji i w Rzymie"

"Na samym początku II tysiąclecia, być może jeszcze wcześniej, pojawił się typ statku zrodzony z przygody ludów zamieszkałych w basenie Morza Egejskiego. Te lekkie statki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3030

Spis treści
Zamów abonament