Status zobowiązuje
Status zobowiązuje
ARKADIUSZ SZYSZKOWSKI
Szkoły wyższe, państwowe i niepaństwowe, mają wprawdzie wspólny cel, ale z finansowego i ekonomicznego punktu widzenia są zupełnie odmiennymi organizmami. Dlatego powinny być inaczej traktowane przez prawo.
W dyskusjach o nowym kształcie ustawy o zamówieniach publicznych przewija się wątek wyłączenia z systemu zamówień publicznych państwowych szkół wyższych jako podmiotów specyficznych, nieprzystających do ogólnych zasad wydatkowania środków publicznych.
Rozstrzygające w tej dyskusji będzie z pewnością orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wydane w sprawie wniosku rzecznika praw obywatelskich z 17 września 2002 r. o stwierdzenie niezgodności z konstytucją art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 664 ze zm., dalej: uozp). Niezgodność miałaby polegać na naruszeniu art. 32 ust. 1 konstytucji przez niewyłączenie spod działania art. 4 ust. 1 uozp państwowych szkół wyższych i tym samym naruszenie zasady równego traktowania przez władze publiczne państwowych i niepaństwowych szkół wyższych. (Pełną treść wniosku można odnaleźć pod adresem www.brpo.gov.pl ).
We wniosku chodzi przede wszystkim o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta