Niezależność rzeczywista czy symulowana
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji
Niezależność rzeczywista czy symulowana
Zmiana zasad powoływania i odwoływania przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to jeden z głównych punktów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą Sejm rozpatrywał w środę w drugim czytaniu. Przedstawiając wyniki prac komisyjnych poseł Juliusz Braun (UW) podkreślił, że obowiązujące obecnie w tym zakresie przepisy ustawowe sprawiły, iż "demokracja przegrała z jednym z ośrodków władzy". Miał tu na myśli zmiany dokonane przez prezydenta na stanowisku przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz wśród jej członków. Demokracji -- mówił poseł Braun -- nie można narażać na takie próby, stąd propozycja nowelizacji ustawy zmierzająca do wzmocnienia niezależności Rady.
Wnioski z błędów
Komisja przedstawiła propozycję 20 zmian w dotychczasowej ustawie. W większości mają one charakter porządkujący i precyzujący. Tylko kilka z nich wywołało istotne kontrowersje.
Przewodniczącego Rady powoływałaby sama Rada ze swego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta