Zawodowa, bezpartyjna i fachowa
Projekt ustawy o państwowej służbie cywilnej
Zawodowa, bezpartyjna i fachowa
Żaneta Semprich
Do końca 1996 r. około pięciuset urzędników zostanie przyjętych do państwowej służby cywilnej -- zakładają autorzy rządowego projektu ustawy regulującej jej status. Mają być zaszeregowani do jedenastu kategorii, ich wynagrodzenie -- według stałych stawek dla każdej kategorii -- ustalałby premier na poziomie o około połowę wyższym od płac na tych samych stanowiskach zajmowanych przez innych urzędników. Państwowa służba cywilna korzystałaby ze szczególnej ochrony stosunku pracy i pewnych przywilejów. W zamian za to urzędnicy ci byliby bardziej dyspozycyjni.
Państwowa służba cywilna byłaby stałą, apolityczną grupą zawodowych urzędników służącą państwu i każdemu prawowicie ukonstytuowanemu rządowi. Jej powinnością ma być doradzanie rządowi, jego ministrom i wojewodom oraz wprowadzanie ich decyzji w życie, niezależnie jakie by były. Niedopuszczalne byłoby, aby urzędnik państwowej służby cywilnej starał się wpływać na kierunki polityki przyjęte przez jego przełożonych, upubliczniając informacje, do których miał dostęp w trakcie wykonywania pracy.
Tego rodzaju formacja istnieje w wielu krajach. Nigdzie urzędnicy służby cywilnej nie mogą być członkami partii politycznych ani też prowadzić jakiejkolwiek działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta