Jak pracują urzędy pracy
Zmiany w świadomości przychodzą najtrudniej
Jak pracują urzędy pracy
Wiedza o tym, jak wydajna, sprawna czy dobrze zorganizowana jest praca w systemie urzędów pracy, jest niewielka. Rejonowy urząd kojarzy się na ogół zewidencjonowaniem bezrobotnych i wypłacaniem zasiłków, rzadziej postrzegany jest jako instytucja, która pomoże znaleźć pracę. A przecież często ją znajduje i to nie jakąkolwiek -- zdarza się, że dobrą, właśnie tą, której szukaliśmy kilka lat.
Postrzeganie RUP jako urzędów zasiłkowych nie bierze się jednak znikąd. Pierwsze badania czasu pracy przeprowadzono, dzięki Funduszowi Know-How, w krakowskich rejonowych urzędach. Ustalono na przykład, że 66 procent stanowi czas pracy bez klienta -- tyle wymaga przygotowanie do rozmowy, zapoznanie się z ustawami, dokumentacją itd. Poza tym -- pracowników jest za mało. Krajowy Urząd Pracy chciałby w tym roku przeprowadzić podobne badania we wszystkich RUP w Polsce.
Urząd do wypłacania zasiłków
Z powodu małej liczby pracowników urzędy pracy nie realizują swoich zadań w stopniu, w jakim by chciały czy powinny. "Według mojej oceny około 60 procent czasu pracy poświęca się na rejestrację bezrobotnych i czynności związane z wypłatą zasiłków. Szeroko rozumiane pośrednictwo pracy (pozyskiwanie ofert i kojarzenie pracodawcy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta