Faktury i już
Faktury i już
Za podłączenie domu do sieci elektrycznej lub gazowej zakłady pobierają tzw. opłatę za przyłączenie, która to czynność nie podlega ustawie o VAT. Po wpłaceniu stosownej kwoty podatnik otrzymuje jednak nie fakturę, lecz rachunek. I tu zaczyna się problem.
Choć nie ma już dużej ulgi budowlanej, mogą jeszcze z niej korzystać ci, którzy rozpoczęli budowę budynku mieszkalnego do 31 grudnia 2001 r. Mają prawo, w okresie nie dłuższym niż cztery kolejne lata, licząc od początku roku podatkowego, za który po raz pierwszy dokonali odliczeń związanych z tą inwestycją, pomniejszać wyliczony podatek o poniesione wydatki w sposób i na zasadach obowiązujących do końca 2001 r.
Jedną z takich zasad jest ta, że wysokość poniesionych kosztów ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Sprzedawcy materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz świadczący usługi budowlane faktury oczywiście wystawiają. Problem pojawia się, gdy postawiony dom trzeba przyłączyć do sieci elektrycznej lub gazowej. Za tę fatygę zakłady energetyczne i zakłady gazownicze pobierają tzw. opłatę za przyłączenie, która to czynność nie podlega co prawda ustawie o VAT, ale jest oczywiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta