Podatkowe konsekwencje użyczenia
Podatkowe konsekwencje użyczenia
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Przepisy podatkowe traktują użyczającego nieodpłatnie nieruchomości, tak jakby osiągał z tego przychód. W rezultacie musi zapłacić podatek. Gdyby było inaczej, za pomocą użyczenia łatwo byłoby omijać podatkowe skutki najmu. Jeśli zaś użycza się firmie, to u tej firmy powoduje to powstanie przychodu z działalności gospodarczej, bez względu na to, czy użyczono jej nieruchomości, czy czegoś innego. Od podatku wolne jest tylko użyczenie między członkami rodziny.
Od 2003 r. skorygowano przepisy podatkowe normujące konsekwencje użyczenia dla celów działalności gospodarczej. Co do zasady nadal użyczenie rzeczy, np. samochodu osobowego albo ciężarowego, a także lokalu dla celów tej działalności, powoduje zawsze powstanie przychodu (dochodu) u przedsiębiorcy. Jednakże stosownie do zmienionego art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) nie ma ono od 1 stycznia tego skutku, jeżeli taką przysługę wyświadczają sobie osoby zaliczane do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Do I grupy podatkowej należą: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (tzw. zstępni); rodzice, dziadkowie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta