Rzeczpospolita Czytelników
Jak obliczać zasiłki i wynagrodzenie za czas choroby
Na pytania czytelników, jak obliczać zasiłki i wynagrodzenie z tytułu choroby, odpowiadała KRYSTYNA TYMOREK, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja.
Dziennikarka jest w ciąży. Ma etat, a oprócz tego dostaje honoraria na podstawie sporządzanych co miesiąc umów o dzieło za wszystko, co napisze w gazecie. We wrześniu poszła na zwolnienie lekarskie. W tym miesiącu nie spisaliśmy z nią umowy o dzieło, poprzednia upłynęła z końcem sierpnia. Czy w tej sytuacji honoraria wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?
Nie. Wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy o dzieło, zawartej z własnym pracodawcą, stanowi oskładkowany przychód zatrudnionego. Z kolei do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego bierze się przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek: emerytalnej, rentowych i chorobowej, finansowanych ze środków ubezpieczonego. Mówi o tym art. 3 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 60, poz. 636 ze zm.; dalej: uśp). Generalnie więc wynagrodzenie za wykonanie dzieła powinno się wliczać do podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta