Sąd przyjazny dla interesantów
Proste rozwiązania: organizacja pracy i przygotowany personel
Sąd przyjazny dla interesantów
JOLANTA MACHURA-SZCZĘSNA
Panuje powszechne przekonanie, że sąd to instytucja ponura i odpychająca. Niejednokrotnie wygląd zewnętrzny budynków sądowych, starych, połączonych z zakładami karnymi, kojarzy się z bezdusznym urzędem jak w powieści Franza Kafki, w którym obywatel czuje się zdeprymowany i zagubiony. Niezrozumiałe procedury, problemy z uzyskaniem informacji, długotrwałe procesy, potęgują to wyobrażenie. Niejednokrotnie w praktyce sędziego zetknęłam się z sytuacją, że zalękniony świadek wręcz tłumaczył się ze swej obecności w sądzie, jak gdyby przez fakt wizyty w tym urzędzie zaciążyło na nim jakieś odium.
Tymczasem w sądach toczą się nie tylko procesy groźnych przestępców. Do sądu trzeba przyjść po wypis z księgi wieczystej, po stwierdzenie nabycia spadku, po informacje o podmiotach gospodarczych itd. To ważne sprawy życiowe, majątkowe i gospodarcze każdego obywatela. Dlatego tak istotne jest uczynienie z sądu instytucji przyjaznej dla interesantów, ułatwienie im odnalezienia właściwego wydziału i uzyskania podstawowych informacji czy po prostu zapewnienie miłej atmosfery.
Jak poprawić wizerunek
W wielu sądach już od momentu wejścia do budynku widać dbałość o to, aby obywatele (uczestnicy postępowań, interesanci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta