Komornicze rozdwojenie jaźni
Komornicze rozdwojenie jaźni
FOT. RAFAŁ GUZ
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji trafił w połowie października do dalszych prac w podkomisji sejmowej. Zakłada on m.in., że uruchomienie postępowania egzekucyjnego następuje po wpłaceniu przez wierzyciela 3 proc. wartości egzekwowanego świadczenia pieniężnego (resort sprawiedliwości zapowiedział autopoprawkę w tym zakresie); opłata stosunkowa ponoszona przez dłużnika na rzecz komornika wynosi 17 proc. wyegzekwowanej należności; komornicy będą mieli prawo do otrzymania od wierzycieli pieniędzy na pokrycie wydatków związanych z uzyskiwaniem informacji od instytucji dysponujących danymi o dłużniku. Propozycje te oprotestowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.
Komornik to jednocześnie urzędnik i przedsiębiorca. Czy jest możliwe pogodzenie tych ról zawodowo-społecznych po to, by skutecznie egzekwować wyroki sądowe?
ANDRZEJ KULĄGOWSKI: Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji nieprecyzyjnie ustaliła, kim tak naprawdę jest komornik. Art. 3a wyjaśnia, że wykonuje on na własny rachunek czynności, które zostały mu zlecone przepisami ustawy, natomiast art. 28 tego samego aktu prawnego stwierdza, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta