Od biurka do kurka
Europejskie umowy sprzedaży gazu ziemnego
Od biurka do kurka
HUBERT KONARSKI
Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej polscy odbiorcy będą mogli wybierać sprzedawcę gazu, a tym samym kupować paliwo gazowe od kontrahentów zagranicznych i sprowadzać je do swojego przedsiębiorstwa siecią przesyłową zgodnie z zasadą dostępu strony trzeciej (Third Party Access, w skrócie TPA).
Procesy technologiczno-organizacyjne uprzystępniające polskim przedsiębiorcom zalety zliberalizowanego rynku gazu są długotrwałe, warto więc już teraz przedstawić podstawowe elementy konstrukcyjne europejskich umów sprzedaży gazu (gas sale agreements) zawieranych w państwach członkowskich Unii i poza nimi.
Umowa powinna regulować całokształt stosunków prawnych, jakie wytworzą się między stronami, i uwzględniać: definicje; określenie ilości sprzedawanego gazu; punkt zdawczo-odbiorczy; transport, pomiary i jakość; mechanizm ustalania ceny; okres obowiązywania umowy; zawiadomienia; wystawianie rachunków i płatności; cesję; siły wyższe; gwarancje; odpowiedzialność; poufność; arbitraż; prawo właściwe.
Tutaj skoncentrujemy się na zagadnieniach specyficznych, odbiegających od powszechnie spotykanych w innych rodzajach umów.
W obrocie można wyróżnić umowy na dostawy gazu sieciowego i złożowego. Pierwszy znajduje się w sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta