Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piechotą na studia

28 października 2003 | Publicystyka, Opinie | IT
źródło: Fotoarchiwum

Reportaż Zdolna młodzież z rodzin popegeerowskich ma szansę na studia tylko dzięki stypendiom

Piechotą na studia

Siostry Justyna, Marta i Danusia Makowskie - wszystkie uzdolnione ponad przeciętną

FOT. JAKUB DOBRZYŃSKI

IWONA TRUSEWICZ

Marcin Bruliński studiuje towaroznawstwo. Ze swojej wioski chodzi na uczelnię pieszo. Osiem kilometrów każdego dnia. Nie bywa w kinie, klubach, na koncertach. Nie ma komputera. Gdyby nie stypendium pozarządowe, w ogóle by nie studiował. Z braku pieniędzy.

W 2002 roku stypendia pomostowe otrzymało 1052 studentów pierwszego roku pochodzących głównie z rodzin byłych pracowników PGR. System stypendiów pomostowych zainicjowała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Obok niej fundatorami stypendiów są NBP, AWRSP oraz sieć organizacji pozarządowych. W imieniu fundatorów systemem stypendiów administruje Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. W tym roku przyznano 1328 takich stypendiów. Patronat nad akcją objęła "Rzeczpospolita".

Młoteczno to mała wieś pod Braniewem na Warmii. Ludzie tu pracowali w pegeerze. Z tamtych czasów pozostały dwurodzinne domy kryte eternitem. Dom Brulińskich, jak większość, prosi się o remont. Na razie Marcin sam odnawia swój pokój. Pieniądze zarobił na wakacjach. Pracował u rolnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3063

Spis treści
Zamów abonament