Rekompensaty ograniczone do możliwości; Do finału daleko
Rekompensaty ograniczone do możliwości
Organizacje zabużan zapowiedziały już zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego z powodu ograniczenia w niej wysokości rekompensaty
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
KOMENTARZ - Do finału daleko
IZABELA LEWANDOWSKA
Osoby, które po drugiej wojnie musiały pozostawić majątki za wschodnimi granicami Polski, a nie dostały za nie dotychczas żadnej rekompensaty, mają otrzymać w zamian 15 proc. ich wartości, ale nie więcej niż 50 tys. zł. Tyle przyznała im poselska większość w uchwalonej 12 listopada ustawie, która ma ostatecznie unormować i zamknąć sprawę majątkowych rozliczeń państwa polskiego z zabużanami.
Posłowie zdecydowali się ją przyjąć, mimo negatywnych opinii zarzucających jej niekonstytucyjność. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim ograniczenia wysokości rekompensaty.
Długa historia
Źródłem zobowiązań państwa wobec zabużan są tzw. umowy republikańskie zawarte w 1944 r. przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego z trzema republikami radzieckimi, na terenie których znalazły się po wojnie wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, a także podobna umowa z ZSRR. Ewakuowanym do Polski zagwarantowano w nich rekompensatę za pozostawione mienie ruchome i nieruchome....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta