Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukam korzeni raka

09 grudnia 2003 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Rozmowa z profesorem Rudolfem Klimkiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii i Płodności UJ w Krakowie

Szukam korzeni raka

FOT. TOMASZ ŻUREK

Rezonans magnetyczny jest coraz częściej wykorzystywaną metodą diagnostyczną. Uznanie dla tej nowoczesnej metody znalazło wyraz w przyznaniu jej twórcom Nagrody Nobla. Pan, wspólnie z tegorocznym laureatem Paulem Lauterburem, opublikował kilka prac na temat nowotworów badanych rezonansem magnetycznym. Czego dokładnie dotyczyły?

RUDOLF KLIMEK: Żeby lepiej wyjaśnić naturę tych prac, musimy nieco cofnąć się w czasie. W 1941 roku prof. Skarżyński wspólnie z laureatem Nagrody Nobla - von Eulerem, napisał książkę "Biochemia nowotworów". To praca, która wprowadziła medycynę molekularną. Właśnie pod kierunkiem prof. Skarżyńskiego pracowałem nad nowotworami od 1952 roku jako biochemik. Natomiast po podjęciu pracy w klinice prof. Schwarza w 1957 roku zacząłem leczyć ludzi naturalnymi hormonami podwzgórza. Przez kilkanaście lat stwierdzałem u leczonych kobiet poprawę stanu zdrowia, nawet u bardziej zagrożonych nowotworami narządów płciowych.

10 lat po opublikowaniu moich wyników m.in. prof. Andrew Schally wyizolował i oznaczył wzór wykorzystywanych przeze mnie naturalnych hormonów, za co dostał Nobla w 1977 roku. Rok wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3097

Spis treści
Zamów abonament