Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia - władza dla rozwoju

09 grudnia 2003 | Publicystyka, Opinie | JS
źródło: Nieznane

Europie potrzebny jest zrównoważony system decyzyjny, bez tyranii dużych, małych lub biednych

Unia - władza dla rozwoju

RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI

JAN SZOMBURG

Najważniejszym rozstrzygnięciem w konstytucji Unii jest układ władzy. To on przesądzi o regułach gry, o tym, jak będzie wyglądała dalsza integracja, czym będzie Unia w przyszłości. Wagi tych rozstrzygnięć nie można więc porównywać ze znaczeniem wsparcia finansowego, nawet gdyby miało sięgać wielu miliardów euro.

Integracja jest europejskim dobrem publicznym i leży w interesie wszystkich narodów naszego kontynentu. Korzystny dla jej umacniania układ władzy w UE musi spełniać dwa warunki: zapewniać równowagę interesów rozwojowych wszystkich jej członków, a także odpowiadać realnym, strategicznym wyzwaniom, przed którymi stoją poszczególne kraje i Unia jako całość. Układ władzy, który nie spełni tych warunków, na dłuższą metę nie będzie służył nikomu i będzie prowadził do erozji integracji.

Europa w punkcie zwrotnym

Unia Europejska ma za sobą kilkadziesiąt lat prosperity i stabilności, ale teraz stoi w punkcie zwrotnym. Albo w ciągu najbliższych 10 - 15 lat dostosuje się do wymogów globalizacji i wzmożonej konkurencji, a także skutków starzenia się społeczeństw, albo wejdzie na równię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3097

Spis treści
Zamów abonament