Unia - władza dla rozwoju
Unia - władza dla rozwoju
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JAN SZOMBURG
Najważniejszym rozstrzygnięciem w konstytucji Unii jest układ władzy. To on przesądzi o regułach gry, o tym, jak będzie wyglądała dalsza integracja, czym będzie Unia w przyszłości. Wagi tych rozstrzygnięć nie można więc porównywać ze znaczeniem wsparcia finansowego, nawet gdyby miało sięgać wielu miliardów euro.
Integracja jest europejskim dobrem publicznym i leży w interesie wszystkich narodów naszego kontynentu. Korzystny dla jej umacniania układ władzy w UE musi spełniać dwa warunki: zapewniać równowagę interesów rozwojowych wszystkich jej członków, a także odpowiadać realnym, strategicznym wyzwaniom, przed którymi stoją poszczególne kraje i Unia jako całość. Układ władzy, który nie spełni tych warunków, na dłuższą metę nie będzie służył nikomu i będzie prowadził do erozji integracji.
Europa w punkcie zwrotnym
Unia Europejska ma za sobą kilkadziesiąt lat prosperity i stabilności, ale teraz stoi w punkcie zwrotnym. Albo w ciągu najbliższych 10 - 15 lat dostosuje się do wymogów globalizacji i wzmożonej konkurencji, a także skutków starzenia się społeczeństw, albo wejdzie na równię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta