Jak wyliczyć sobie VAT
Polskie podatki przed akcesją
Jak wyliczyć sobie VAT
Obowiązujące w UE regulacje dotyczące zasad ustalania podstawy opodatkowania niewiele różnią się w poszczególnych krajach członkowskich. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wartość transakcji opodatkowanych VAT jest uwzględniana przy obliczaniu wysokości składek państw członkowskich do budżetu UE. Po 1 maja 2004 r. będzie to dotyczyło także Polski.
Obowiązująca w naszej ustawie generalna zasada ustalania podstawy opodatkowania jako kwoty należnej z tytułu dokonanej sprzedaży, pomniejszonej o wartość podatku należnego, nie odbiega zasadniczo od VI dyrektywy . Istnieje jednak kilka wyjątków, które spowodują, że po 1 maja 2004 r. podstawę opodatkowania dla celów VAT liczyć będziemy inaczej niż dzisiaj - wyjaśnia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy w Ernst & Young. Po pierwsze, zgodnie z przepisami VI dyrektywy za podstawę opodatkowania uznaje się całe wynagrodzenie, jakie dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej, włączając w to subwencje bezpośrednio związane z ich ceną. Nasze przepisy o VAT nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta