Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinie - Komentarze

12 stycznia 2004 | Polska-Unia Europejska | NP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

JAK UNIĘ WIDZĄ INNI

Opinie - Komentarze

Zaskarżyć ministrów finansów

Nigdy nie było wątpliwości, że ministrowie finansów Unii Europejskiej złamali ducha paktu stabilizacji i wzrostu, głosując w listopadzie za rezygnacją z sankcji przeciwko Niemcom i Francji. Oba kraje nie zastosowały się do reguł UE, kiedy odrzuciły apele Komisji Europejskiej o redukcję deficytów fiskalnych.

Obecnie doradcy prawni Komisji uznali, że to głosowanie było niezgodne z prawem europejskim, i w przyszłym tygodniu ma ona zdecydować, czy wnieść tę sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Powinna to zrobić.

Problemem nie jest to, czy pakt stabilizacji jest sensowną płaszczyzną polityczną. Chodzi raczej o potrzebę uzyskania jasności prawnej. Pakt zaliczany jest do najbardziej skomplikowanych dokumentów prawnych, jakie wyprodukowała UE. Zawiera wiele wyjątków, jedne są określone, inne nie. Szereg zasad proceduralnych można interpretować na różne sposoby.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3123

Spis treści
Zamów abonament