W interesie raczej własnym
Związki zawodowe stały się przeciwnikami przekształceń w polskiej gospodarce
W interesie raczej własnym
Komentarz: Kogo bronią związki
Polacy uważają, że związki zawodowe działają przede wszystkim na korzyść swoich działaczy, w mniejszym stopniu na rzecz swoich członków, a ich aktywność nie przyczynia się do dobra społeczeństwa i całej gospodarki. Te wyniki badań opinii publicznej to prawdopodobnie efekt ostatnich protestów organizacji pracowniczych, prowadzonych w interesie wąskich grup zawodowych.
"Solidarność" zagroziła, że realizacja planu Hausnera spowoduje zmasowane protesty społeczne. Zamiar zamknięcie przez rząd czterech śląskich kopalń spotkał się z dramatyczną reakcją górników. We wrześniu 2003 r. ich manifestacja w obronie likwidowanych kopalń zamieniła się w bójkę z policją i zakończyła zdemolowaniem centrum Warszawy. Kolejarze, nie licząc się ze skutkami społecznymi, zagrozili strajkiem tuż przed świętami, jeżeli w budżecie nie znajdą się dodatkowe pieniądze dla PKP.
Z przeprowadzonych na zlecenie "Rzeczpospolitej" badań opinii publicznej wynika, iż Polacy uważają, że związki zawodowe działają przede wszystkim w interesie swoich działaczy (83 proc. wskazań) i członków (75 proc.). Ale już ponad połowa badanych jest przekonana, że działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta