Sąd wykłada kasę
Sąd wykłada kasę
WIESŁAW GRAJDURA, ANDRZEJ SKOWRON
Państwo, które chce budować swój autorytet, nie może pozwalać, by wyroki wydawane w jego imieniu były lekceważone. Najnowsza nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego być może temu zaradzi.
O tym, że niemała część sądowych wyroków pozostaje na papierze, wiadomo nie od wczoraj. Winien jest temu wadliwie skonstruowany system wykonania kar, szczególnie o charakterze majątkowym. Jak się wydaje, sytuacja trochę się poprawiła po wejściu w życie znowelizowanego 24 lipca 2003 r. kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. nr 142, poz. 1380). Za wcześnie jednak na jednoznaczną ocenę.
Trudności z wykonywaniem kar majątkowych dotyczą głównie wykroczeń, gdzie przedmiotem postępowania jest odpowiedzialność za czyny drobne. Jest ich jednak dużo, a to sprawia, że problemy związane z ich wykonaniem są niezwykle istotne nie tylko z prawnego punktu widzenia. Żadna z dotychczasowych reform prawa karnego i wykroczeń nie starała się z nimi zmierzyć, mimo że doskonale o nich wiedziano, chociażby z danych o tzw. nieściągalności kar majątkowych, jakie Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymuje od wszystkich sądów, i to dwa razy w roku.
Do początku lat 90....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta