Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż trudno wyliczyć wymiar wypoczynku

09 marca 2004 | Dobra firma | RM

Jak udzielać urlopów niepełnoetatowcom

Zasady, o których pracodawca musi pamiętać, ustalając podstawę wymiaru ekwiwalentu

Wciąż trudno wyliczyć wymiar wypoczynku

Od 1 stycznia 2004 r. urlop jest udzielany wyłącznie na te dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym. Wynika to ze znowelizowanego art. 1542 kodeksu pracy.

Pamiętać przy tym należy, że niepełny dzień urlopu pracownika niepełnoetatowego (wynikającego z przeliczenia wymiaru) zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Określa to art. 154 § 2 k.p.

Co ważne, po przeliczeniu na wymiar czasu pracy urlop niepełnoetatowca nie może przekraczać przyjętych w kodeksie okresów wypoczynku, czyli 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub 26 dni, jeżeli jest zatrudniony 10 lat i więcej.

Czytelnicy wciąż mają jednak wątpliwości, jak obliczać i udzielać urlopów takim pracownikom. Zilustrujmy to przykładami, które dla ułatwienia będą podobne do przytaczanych już we wcześniejszych artykułach DOBREJ FIRMY.

Matematyka - krok po kroku

Przykład 1

Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu i pracuje 3 godziny w poniedziałek, 3 godziny w środę i 4 godziny w piątek, czyli 10 godzin tygodniowo. Ma prawo do 26 dni urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3172

Spis treści
Zamów abonament