Sędzia polski jako sędzia wspólnotowy
Sędzia polski jako sędzia wspólnotowy
Za niecałe dwa miesiące Polska przystąpi do Unii. Obok rodzimych praw, instytucji prawnych wyrosną nam nowe, wspólnotowe. Uzyskamy nowe uprawnienia, ale też i obowiązki. Na pytania dotyczące tych zmian odpowiada prof. Andrzej Wróbel. Pierwszą część rozmowy: "Co się stanie z prawem Polski po przystąpieniu do Unii" , opublikowaliśmy 5 marca; dzisiejsza traktuje o roli sędziego w tych przemianach; w najbliższych dniach opublikujemy następne.
Jak zmieni się status polskiego sędziego z przystąpieniem do Unii?
ANDRZEJ WRÓBEL: Nie zmieni się formalny status sędziego polskiego ukształtowany przez prawo o ustroju sądów powszechnych. Zmienią się natomiast znacząco funkcje sędziego, który od tego dnia będzie nie tylko uprawniony, lecz także obowiązany do stosowania prawa wspólnotowego oraz stosowania i wykładni prawa polskiego w zgodzie, ogólnie mówiąc, ze standardami europejskimi.
Zgodnie z regułą wyrażoną w wyroku Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie Simmenthal, 106/77) każdy sąd krajowy jest obowiązany odmówić zastosowania przepisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta