Przesunięcie lub przerwanie, czyli zmiany w planach
Przesunięcie lub przerwanie, czyli zmiany w planach
Pracodawca w sytuacjach wyjątkowych ma prawo przesunąć termin urlopu wypoczynkowego pracownika lub nawet go przerwać. Jednak w razie odwołania podwładnego z urlopu jest zobowiązany pokryć koszty bezpośrednio związane z wcześniejszym zakończeniem wypoczynku.
Pracodawca - zgodnie z art. 152 i 161 kodeksu pracy - zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym uzyskał on do niego prawo.
Urlopy te powinny być udzielane i wykorzystywane według planu opracowanego przez pracodawcę. Podczas sporządzania takiego planu pracodawca powinien uwzględniać wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego funkcjonowania zakładu pracy (art. 163 k.p.). Może odstąpić od opracowania planu urlopów w razie uzyskania na to zgody zakładowej organizacji związkowej lub jej braku w danym zakładzie. Wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta