Preferencje dla małżonków i niepełnych rodzin
Preferencje dla małżonków i niepełnych rodzin
VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ
IZABELA LEWANDOWSKA
Złożenie wspólnego zeznania jest z reguły wygodne, a korzystne przy wysokich dochodach jednego małżonka i niskich albo braku dochodów drugiego, bo pozwala uciec przed progresją podatkową. Warto z tego powodu zdecydować się na wspólne zeznanie także wtedy, kiedy któreś z małżonków zostało rozliczone przez zakład pracy czy ZUS. Złożenie preferencyjnego zeznania jest zawsze korzystne dla samotnych rodziców.
Obowiązuje zasada, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - każde od własnych dochodów. Istnieje jednak powszechnie wykorzystywana możliwość wspólnego opodatkowania pod pewnymi warunkami. Dla skorzystania z niej konieczne jest złożenie wniosku we wspólnym zeznaniu podatkowym. Ten wniosek to po prostu część B formularzy PIT-36 i PIT-37, pod którą muszą podpisać się oboje małżonkowie.
Wniosek o łączne opodatkowanie mogą złożyć tylko ci, którzy spełniają następujące warunki:
- przez cały rok podatkowy (ten jest równy kalendarzowemu) byli małżeństwem,
- istnieje między nimi wspólność majątkowa (a powstaje ona po ślubie automatycznie, chyba że podpisana została u ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta