Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Remont w cudzym lokalu

08 kwietnia 2004 | Dobra firma | AK

F irma RADZI, JAK ROZLICZAĆ WYDATKI ZWIĄZANE Z NAJMEM

Remont w cudzym lokalu

  • Co najemca może zaliczyć do kosztów firmy
  • Zwrot nakładów w czynszu

Kosztem uzyskania przychodu u najemcy - i to bezpośrednim (bez konieczności naliczania amortyzacji, jak ma to miejsce w wypadku nakładów na adaptację) - są również wydatki na remonty i konserwacje wynajętego lokalu (budynku).

Drobne naprawy...

W orzecznictwie NSA można spotkać się ze stanowiskiem, że do kosztów najemcy zalicza się tylko takie wydatki na remont budynku czy lokalu, do wykonania których jest on obowiązany zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 662 i 681), jeśli wydatki te związane są ze zwykłym używaniem i stanowią drobne nakłady (wyroki NSA z 11 kwietnia 1998 r., SA/Sz 2284/97 i z 4 kwietnia 1996 r., SA/Sz 1873/95). W wypadku najmu lokalu do nakładów takich kodeks cywilny zalicza drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody (art. 681 k.c.). To, jakie inne naprawy można jeszcze uznać za drobne, zależy m.in. od ich właściwości technicznych, a także od panującego zwyczaju.

W wyroku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3198

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament