Punkt zapalny
Obserwatorzy sceny bliskowschodniej przewidują, że wkrótce może dojść do poważniejszego nasilenia działań zbrojnych na terenie południowego Libanu. Od dłuższego czasu trwa izraelska blokada portów libańskich.
Punkt zapalny
Ibrahim El-Cheikh
Południowy Liban to miejsce, w którym codziennie dochodzi do starć między armią izraelską a zbrojnymi ugrupowaniami Hezbollahu. W 1978 r. Izrael ogłosił utworzenie wzdłuż granicy z Libanem, ale po libańskiej stronie, tzw. strefy bezpieczeństwa, której istnienie miało zapobiec atakom od strony południowego Libanu. Jak się okazało, był to początek konfliktu, który rzutuje do dziś na stosunki libańsko-izraelskie.
Pod koniec lat 60. z terytorium południowego Libanu partyzantka palestyńska rozpoczęła serię akcji przeciwko Izraelowi. Spotkało się to ze zbrojnym przeciwdziałaniem ze strony izraelskiej.
Martwa rezolucja
Od tamtej pory na tym obszarze trwa cicha wojna. Najpierw była to wojna izraelsko-palestyńska. Po opuszczeniu Bejrutu przez Palestyńczyków w 1982 r. przeciw Izraelowi wystąpił Hezbollah. W marcu 1978 r. armia izraelska rozpoczęła ofensywę na Liban, której celem było wyparcie partyzantów palestyńskich z ich baz w południowej części kraju. Armia Izraela zajęła obszar o powierzchni 1100 km kw. i doszła do rzeki Litanii.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta